Huulhein (Drosera L.) on putuktoiduliste taimede sugukonda kuuluv taim. Viru raba punetas neist ja mul oli põhjust jälle kõhuli viskuda :))
Huulheinaliikidele on iseloomulikud kleepnõredega täidetud näärmekarvad ehk tentaaklid lehtedel. Eristatakse ühelt poolt pikavarrelisi tentaakleid, mis eritavad magusat ja kleepuvat nõret, mis saaki külge tõmbab, püüab ja eritatavate ensüümide abil lagundab ja teiselt poolt istuvaid näärmeid, mille ülesanne on toitaineid vastu võtta.
Väikesed loomad, enamasti putukad, keda suhkrut sisaldav nõre ligi meelitab, jäävad seda puudutades sinna kinni, sest kleepuv lima ei võimalda neil edasi liikuda. Nad kas surevad kurnatusse või lämbuvad püdela nõre kätte, mis nõrguvad trahheedesse ja ummistavad need. Samal ajal eritab taim ensüüme, mis saaklooma aeglaselt lagundavad ja temas sisalduvaid toitaineid vabastavad. Istuvad näärmed resorbeerivad need toitained ning kasutavad neid taime kasvamiseks.
Oma toitumiseripärast tulenevalt on enamikul huulheinaliikidel juurestik vähearenenud. Juurte funktsiooniks on peamiselt taime kinnihoidmine ja veega varustamine. Toitainete hankimise seisukohast pole juurtel peaaegu mingit tähtsust.
Huvitav asjaolu on see, et enamikul huulheinlalistel on püügilehed liikuvad. Mõned liigid on võimelised oma lehte koguni 180° võrra pöörama ja saaklooma peaaegu täielikult ümber piirama!
Viimasel ajal on leitud üha enam tõendeid liikidest, mis on varustatud nn kiirtentaaklitega, mis optimaalsetes kliimatingimustes võivad saagi haarata ühe sekundi jooksul See kiirus on juba võrreldav samuti huulheinaliste sugukonda kuuluva kärbsepüünise omaga.
Põnev!
Info pärineb Wikipediast.
2 comments:
inimsööjataim :) :)
Lihtsalt suurepärane meistritöö! Minu lemmik antud hetkel. Eleri
Post a Comment